Eläimellistä harjoittelua

Team Rynkeby Espoon joukkueen harjoituksista. Kuva: Team Rynkeby Espoo

Team Rynkeby -joukkuetoiminnan ytimessä ovat olleet harjoittelu ja varojen hankinta. Olen elämäni aikana treenannut kovaa, mutta tämä on omassa luokassaan.

Kerran viikossa Espoon joukkueemme treenaa Animal spinningin merkeissä. Se on tunnin mittainen sisäpyöräilytreeni, joka on nimensä mukainen eläimellinen. Olen elämäni aikana treenannut kovaa, mutta näin rajusti ja intensiivisesti en moneen vuoteen. Sykkeeni on saavuttanut täysin uuden huipun. Kello 21 loppuvien treenien jälkeen on moneen tuntiin ihan turha yrittää nukahtaa, koska keho käy niin kovilla kierroksilla.

Kyseessä on kilpapyöräilijölle suunniteltu harjoitusohjelma, joka on sovellettavissa myöskin aloittelijoille, harrastajille ja kuntopyöräiljöille, kuten minulle. Ohjelma koostuu osista; poljemme erittäin kovalla kadenssilla (polkimien pyörimisnopeus), välillä mennään 130-140 rpm, jopa 150 rpm, joka on oma huippulukemani tähän mennessä. Keväällä lukeman pitäisi kasvaa, mikäli vaan saa jalat liikkeelle. Harjoitteluohjelman muut osat sisältävät voimavetoja, joissa mennään isolla vastuksella ja pienellä kadenssilla, mutta pitkään. Pisimmät vedot ovat tähän mennessä olleet 12 minuutin mittaisia. Kohti kevättä meno sen kuin kiihtyy, koska harjoitteluohjelma on rakennettu niin, että vaatimustaso kasvaa koko ajan. Tämän treenin idea on suoritustason nostamisen lisäksi kehittää polkemisteknikkaa ja totutella lihaksistoa pyörittämiseen erilaisilla rasitustasoilla.

Toinen joukkueen yhteinen harjoittelutapahtuma on ns. pk-kävely. Tämä on peruskestävyyttä, siitä nimi pk, kehittävä harjoittelu, joka tehdään reipasvauhtisella pitkäkestoisella kävelyllä. Kolmessa tunnissa ehtii muuten kävellä varsin pitkälle. Myös Espoo on tullut tutuksi, kun olemme kiertäneet eri paikkoja, jotta maisema välillä vaihtuisi. Tämän treenin idea on luoda pohja pitkäkestoselle suoritukselle. Alussa tämä harjoittelu ei niinkään syönyt miestä vaan jalkoja. Ennen kuin sopivat kengät löytyivät, jalat menivät niin rakkuloille, että kävely oli tuskallista ja parantuminen kesti pari viikkoa, kunnes oli taas seuraava pk-kävely ja sama kierre alkoi alusta.

Tällaisia ovat siis olleet joukkueemme yhteiset treenit, sen lisäksi lähes jokainen meistä treenaa 2-3 kertaa viikossa omin päin, kuten minäkin. Nyt talvella olen treenannut hiihtäen. Hiihtolenkillä eivät maisemat juurikaan ole vaihtuneet, sillä olen hiihtänyt pääasiassa Oittaan 2,7 kilometrin tykkilumiladulla.

Myös varainhankinta etenee hyvin. Keräystavoite on hyvällä mallilla ja tulemme ylittämään tavoitteemme, jos meno jatkuu näin. Kerätyt varat menevät lyhentämättöminä Sylva ry:lle.

Näin on siis menty lokakuun puolesta välistä. Harjoitteluohjelma jatkuu nousujohteisena siihen asti, kunnes päästään pyörän selkään ulkoilmassa, Animal spinning -tasot nousevat ja pk-kävelyn pituus sen kuin kasvaa. Ei ole siis helpotusta tiedossa, vaikka kunto ja suoritustaso koko ajan paranevat.

Andersin aiempi blogikirjoitus: Pyöräilyä hyvän asian puolesta

Kategoriat and Avainsanat
Tietoja kirjoittajasta

Anders Nordström

Työskentelen ABB Oy:n talousjohtajana. Olen pitkän linjan ABB:läinen, aloittanut vuonna 1987. Tieni ABB:llä on kulkenut taloushallinnosta monenlaisiin tehtäviin moottori- ja generaattoriliiketoiminnassa ja viimeiset 7 vuotta nykytehtävässäni talousjohtajana. Työni on monipuolista ja vaihtelevaa, mutta kuitenkin toimistotyötä, jonka vastapainona on aina ollut urheilu. Treenaaminen yhdessä toisten kanssa tavoitteellisesti sopii minulle. Hyväntekeväisyys yhdistettynä mieluisaan urheilulajiin innosti hakemaan Team Rynkeby -joukkueeseen.
Kommentoi